Bevakning av event, nyheter och vimmel.
Instagram

Guldbaggsnomineringarna för filmåret 2016

Guldbaggsnomineringarna för filmåret 2016 tillkännagavs på Filminstitutets presskonferens på Vasateatern där Jan Göransson presenterade Petra Mede som årets programledare inför Guldbaggsgalan. Petra Mede mötte pressen med en vacker och tidlös Lars Wallin klänning.

Jan Göransson: Vad ska du ta med dig som värdinna från Eurovision song contest med en publik på  205 miljoner?
Petra Mede: Guldbaggsgalan är en miljon publik i alla fall. Sen har det inte med storleken att göra. Det är ganska nervöst ska jag vilja säga därför att det är människor som har jobbat i flera år med någonting, det är liksom ett livsprojekt. Så att få dem att släppa på den här spänningen är en utmaning och så kan det vara allvarliga filmer.

Guldbaggejuryns ordförande Jannike Åhlund presenterade Guldbaggen på ett pedagogiskt sätt:
Det finns 34 ledarmöten som nominerar och är uppdelade i 4 grupper
De diskuterar sig fram till 53 nomineringar i 15 kategorier
Utöver detta så har vi 4 andra grupper som nominerar i lika många kategorier.
7 av de här kategorierna har fått påökt antal bland regissörerar, manusförfattare, regissör eller producent
men det är fortfarande bara 1 vinnare.

Galan kommer att direktsändas i SVT1 den 23/1, kl. 20:00.  

Här kommer de nominerade filmer:

......................  BÄSTA FILM  .................................

Hundraettåringen som smet från notan och försvann
Producent: Malte Forssell

Jätten
Producenter: Maria Dahlin och Morten Kjems Hytten Juhl

Min faster i Sarajevo
Producent: China Åhlander

Skörheten
Producent: David Herdies

Sophelikoptern
Producent: Andreas Emanuelsson'

.................... BÄSTA REGI .....................................

Alexandra-Therese Keining
för Pojkarna

Felix Herngren och Måns Herngren
för Hundraettåringen som smet från notan och försvann

Goran Kapetanović
för Min faster i Sarajevo

Hanna Sköld
för Granny’s Dancing on the Table

.................... BÄSTA KVINNLIGA HUVUDROLL ......................

Jessica Szoppe
för rollen som Enesa i Sophelikoptern

Karin Franz Körlof
för rollen som Lydia Stille i Den allvarsamma leken

Maria Sundbom
för rollen som Siri i Flickan, mamman och demonerna

Tuva Jagell
för rollen som Kim i Pojkarna

.................... BÄSTA MANLIGA HUVUDROLL ......................

Anders Mossling
för rollen som 11811 i Yarden

Jonathan Silén
för rollen som Simon i Det moderna projektet

Lennart Jähkel
för rollen som Einis far i Granny´s Dancing on the Table

Milan Dragiŝić
för rollen som Zlatan i Min faster i Sarajevo

.................... BÄSTA KVINNLIGA BIROLL ......................

Ia Langhammer
för rollen som Morsan i Flykten till framtiden

Liv Mjönes
för rollen som Dagmar Randel i Den allvarsamma leken

Sadžida Šetić
för rollen som Radmila i Min faster i Sarajevo

Svetlana Rodina Ljungkvist
för rollen som Kristina i Hundraettåringen som smet från notan och försvann

.................... BÄSTA MANNLIGA BIROLL ......................

Henrik Dorsin
för rollen som Bengan i Flykten till framtiden

Iwar Wiklander
för rollen som Julius i Hundraettåringen som smet från notan och försvann

Johan Kylén
för rollen som Roland i Jätten

Michael Nyqvist
för rollen som chefredaktör Markel i Den allvarsamma leken

....................... BÄSTA FOTO ........................

Anders Bohman
för fotot i Sophelikoptern

Ita Zbroniec-Zajt
för fotot i Min faster i Sarajevo

Ita Zbroniec-Zajt
för fotot i Yarden

....................... BÄSTA KLIPP ........................

Henrik Källberg
för klippningen av Hundraettåringen som smet från notan och försvann

Johannes Nyholm och Morten Højbjerg
för klippningen av Jätten

Tora Mkandawire Mårtens och Therese Elfström
för klippningen av Martha & Niki


....................... BÄSTA KOSTYM ........................

Jaana Fomin
för kostymerna i Flykten till framtiden

Kicki Ilander
för kostymerna i Den allvarsamma leken

Moa Li Lemhagen Schalin
för kostymerna i Upp i det blå

....................... BÄSTA LJUD/LJUDDESIGN ........................

Jan Alvermark
för ljudet i Ester Blenda

Patrik Strömdahl
för ljudet i Yarden

Peter Adolfsson och Henric Andersson
för ljudet i Golden Girl

....................... BÄSTA MASK / SMINK ........................

Anna-Carin Lock
för mask/smink i Flykten till framtiden

Eva von Bahr och Love Larson
för mask/smink i Hundraettåringen som smet från notan och försvann

Eva von Bahr, Love Larson och Pia Aleborg
för mask/smink i Jätten

....................... BÄSTA ORGINALMUSIK ........................

Björn Olsson
för musiken i Jätten

Jan Sandström
för musiken i Sophelikoptern

Sophia Ersson
för musiken i Pojkarna

....................... BÄSTA SCENOGRAFI ........................

Anna Asp
för scenografin i Den allvarsamma leken

Liv Ask och Bengt Fröderberg
för scenografin i Flykten till framtiden

Mikael Varhelyi
för scenografin i Hundraettåringen som smet från notan och försvann

....................... BÄSTA VISUELLA EFFEKTER ........................

Fredrik Nord
för effekterna i Hundraettåringen som smet från notan och försvann

Henrik Klein och Petter Lindblad
för effekterna i Siv sover vilse

Tomas Näslund
för effekterna i Upp i det blå

....................... BÄSTA DOKUMENTÄRFILM ........................

Don Juan
av Jerzy Sladkowski

Martha och Niki
av Tora Mkandawire Mårtens

MonaLisa Story
av Jessica Nettelbladt

....................... BÄSTA KORTFILM ........................

6A
av Peter Modestij

Baby
av Lovisa Sirén

Kroppen är en ensam plats
av Ida Lindgren
....................... BÄSTA UTLÄNDSKA FILM ........................

Min pappa Toni Erdmann
Regi: Maren Ade

Mustang
Regi: Deniz Gamze Ergüven

Sauls Son
Regi: László Nemes
.....................................................................

 

Reporter & Foto:  Cristina Funke 



Tipsa en vän


info@maxnoje.se


Arkiv