Guldbaggsnomineringarna för filmåret 2016 tillkännagavs på Filminstitutets presskonferens på Vasateatern där Jan Göransson presenterade Petra Mede som årets programledare inför Guldbaggsgalan. Petra Mede mötte pressen med en vacker och tidlös Lars Wallin klänning.
Jan Göransson: Vad ska du ta med dig som värdinna från Eurovision song contest med en publik på 205 miljoner?
Petra Mede: Guldbaggsgalan är en miljon publik i alla fall. Sen har det inte med storleken att göra. Det är ganska nervöst ska jag vilja säga därför att det är människor som har jobbat i flera år med någonting, det är liksom ett livsprojekt. Så att få dem att släppa på den här spänningen är en utmaning och så kan det vara allvarliga filmer.
Guldbaggejuryns ordförande Jannike Åhlund presenterade Guldbaggen på ett pedagogiskt sätt:
Det finns 34 ledarmöten som nominerar och är uppdelade i 4 grupper
De diskuterar sig fram till 53 nomineringar i 15 kategorier
Utöver detta så har vi 4 andra grupper som nominerar i lika många kategorier.
7 av de här kategorierna har fått påökt antal bland regissörerar, manusförfattare, regissör eller producent
men det är fortfarande bara 1 vinnare.
Galan kommer att direktsändas i SVT1 den 23/1, kl. 20:00.
Här kommer de nominerade filmer:
...................... BÄSTA FILM .................................
Hundraettåringen som smet från notan och försvann
Producent: Malte Forssell
Jätten
Producenter: Maria Dahlin och Morten Kjems Hytten Juhl
Min faster i Sarajevo
Producent: China Åhlander
Skörheten
Producent: David Herdies
Sophelikoptern
Producent: Andreas Emanuelsson'
.................... BÄSTA REGI .....................................
Alexandra-Therese Keining
för Pojkarna
Felix Herngren och Måns Herngren
för Hundraettåringen som smet från notan och försvann
Goran Kapetanović
för Min faster i Sarajevo
Hanna Sköld
för Granny’s Dancing on the Table
.................... BÄSTA KVINNLIGA HUVUDROLL ......................
Jessica Szoppe
för rollen som Enesa i Sophelikoptern
Karin Franz Körlof
för rollen som Lydia Stille i Den allvarsamma leken
Maria Sundbom
för rollen som Siri i Flickan, mamman och demonerna
Tuva Jagell
för rollen som Kim i Pojkarna
.................... BÄSTA MANLIGA HUVUDROLL ......................
Anders Mossling
för rollen som 11811 i Yarden
Jonathan Silén
för rollen som Simon i Det moderna projektet
Lennart Jähkel
för rollen som Einis far i Granny´s Dancing on the Table
Milan Dragiŝić
för rollen som Zlatan i Min faster i Sarajevo
.................... BÄSTA KVINNLIGA BIROLL ......................
Ia Langhammer
för rollen som Morsan i Flykten till framtiden
Liv Mjönes
för rollen som Dagmar Randel i Den allvarsamma leken
Sadžida Šetić
för rollen som Radmila i Min faster i Sarajevo
Svetlana Rodina Ljungkvist
för rollen som Kristina i Hundraettåringen som smet från notan och försvann
.................... BÄSTA MANNLIGA BIROLL ......................
Henrik Dorsin
för rollen som Bengan i Flykten till framtiden
Iwar Wiklander
för rollen som Julius i Hundraettåringen som smet från notan och försvann
Johan Kylén
för rollen som Roland i Jätten
Michael Nyqvist
för rollen som chefredaktör Markel i Den allvarsamma leken
....................... BÄSTA FOTO ........................
Anders Bohman
för fotot i Sophelikoptern
Ita Zbroniec-Zajt
för fotot i Min faster i Sarajevo
Ita Zbroniec-Zajt
för fotot i Yarden
....................... BÄSTA KLIPP ........................
Henrik Källberg
för klippningen av Hundraettåringen som smet från notan och försvann
Johannes Nyholm och Morten Højbjerg
för klippningen av Jätten
Tora Mkandawire Mårtens och Therese Elfström
för klippningen av Martha & Niki
....................... BÄSTA KOSTYM ........................
Jaana Fomin
för kostymerna i Flykten till framtiden
Kicki Ilander
för kostymerna i Den allvarsamma leken
Moa Li Lemhagen Schalin
för kostymerna i Upp i det blå
....................... BÄSTA LJUD/LJUDDESIGN ........................
Jan Alvermark
för ljudet i Ester Blenda
Patrik Strömdahl
för ljudet i Yarden
Peter Adolfsson och Henric Andersson
för ljudet i Golden Girl
....................... BÄSTA MASK / SMINK ........................
Anna-Carin Lock
för mask/smink i Flykten till framtiden
Eva von Bahr och Love Larson
för mask/smink i Hundraettåringen som smet från notan och försvann
Eva von Bahr, Love Larson och Pia Aleborg
för mask/smink i Jätten
....................... BÄSTA ORGINALMUSIK ........................
Björn Olsson
för musiken i Jätten
Jan Sandström
för musiken i Sophelikoptern
Sophia Ersson
för musiken i Pojkarna
....................... BÄSTA SCENOGRAFI ........................
Anna Asp
för scenografin i Den allvarsamma leken
Liv Ask och Bengt Fröderberg
för scenografin i Flykten till framtiden
Mikael Varhelyi
för scenografin i Hundraettåringen som smet från notan och försvann
....................... BÄSTA VISUELLA EFFEKTER ........................
Fredrik Nord
för effekterna i Hundraettåringen som smet från notan och försvann
Henrik Klein och Petter Lindblad
för effekterna i Siv sover vilse
Tomas Näslund
för effekterna i Upp i det blå
....................... BÄSTA DOKUMENTÄRFILM ........................
Don Juan
av Jerzy Sladkowski
Martha och Niki
av Tora Mkandawire Mårtens
MonaLisa Story
av Jessica Nettelbladt
....................... BÄSTA KORTFILM ........................
6A
av Peter Modestij
Baby
av Lovisa Sirén
Kroppen är en ensam plats
av Ida Lindgren
....................... BÄSTA UTLÄNDSKA FILM ........................
Min pappa Toni Erdmann
Regi: Maren Ade
Mustang
Regi: Deniz Gamze Ergüven
Sauls Son
Regi: László Nemes
.....................................................................
Reporter & Foto: Cristina Funke
info@maxnoje.se